روزنامه جهان صنعت: مدیرعامل جدید بانک مسکن با اشاره به اینکه نرخ سود اوراق مسکن با ۵/۱ درصد کاهش در بافت فرسوده به ۱۶ درصد رسید و دوره بازپرداخت ۱۵ ساله شد، گفت‌: فعلا میزان اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن کاهش نمی‌یابد‌

وی اعلام کرد‌: در حال حاضر بهای تمام‌شده پول در بانک مسکن، ۱۷ درصد است و همچنین قیمت تمام‌شده منابع و سپرده‌ها نیز به کمتر از ۱۳ درصد رسیده است که این ارقام نشان می‌دهد در حال حاضر تامین منابع و پول نقد برای پرداخت تسهیلات در بانک مسکن با کمترین هزینه نسبت به سایر بانک‌ها انجام می‌شود‌.

روزنامه جهان صنعت: مدیرعامل جدید بانک مسکن با اشاره به اینکه نرخ سود اوراق مسکن با ۵/۱ درصد کاهش در بافت فرسوده به ۱۶ درصد رسید و دوره بازپرداخت ۱۵ ساله شد، گفت‌: فعلا میزان اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن کاهش نمی‌یابد‌.

مدیرعامل بانک مسکن مانده‌سپرده‌ها در این بانک تا پایان ۱۲ بهمن سال‌جاری را ۶۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد که ۶/۲۶ درصد رشد در سپرده‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد‌. رحیمی‌انارکی در جمع خبرنگاران همچنین گفت‌: بانک مسکن از ابتدای سال ۹۶ تا ۱۲ بهمن سال‌جاری، ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نقد به متقاضیان و فعالان بخش مسکن پرداخت کرد و در ادامه سیاست انبساطی پرداخت تسهیلات مسکن که از سال ۹۵ آن را به اجرا درآورده بود، در سال‌جاری این اقدام بانک مسکن باعث شد بخش مسکن از رکود خارج شود‌.

به گفته وی، ۸۸ درصد از کل تسهیلات نقد پرداختی توسط بانک مسکن در حوزه تخصصی مسکن ارائه شده است که مطابق پیش‌بینی مدیرعامل بانک مسکن، این سهم تا پایان امسال به ۹۰ درصد می‌رسد‌. رحیمی‌انارکی در ادامه نشست گفت‌: کل تسهیلات پرداختی با احتساب مبالغ فروش اقساطی تا پایان امسال به ۱۸ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند که در این صورت پنج درصد بیش از سال گذشته خواهد بود‌.

رحیمی‌انارکی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد نرخ سود اوراق حق‌تقدم مسکن علاوه بر بافت فرسوده در سایر نقاط نیز کاهش یابد، گفت‌: فعلا توجه بانک مسکن به بافت فرسوده است و بازآفرینی شهری و بافت‌های ناکارآمد شهری جزو اولویت این بانک است‌. مدیرعامل بانک مسکن در پاسخ به سوال فارس که پرسید با توجه به اینکه نرخ سود اوراق مسکن در بافت فرسوده کاهش یافته و دوره بازپرداخت اقساط نیز بالا رفته است، آیا پیشنهادی که چند ماه پیش وزیر راه‌وشهرسازی در خصوص افزایش مدت بازپرداخت وام ۸۰ میلیون تومانی مطرح کرد نیز پیگیری و مورد موافقت قرار خواهد گرفت، گفت‌: در مورد سایر ابزارهای بانک منابع و مصارف پس‌انداز مسکن مهم است، با هر عاملی که موجب شود بازگشت منابع به تاخیر بیفتد این مدل تغییر می‌کند. پس باید راهکارهای کسری منابع لحاظ شود‌. رحیمی‌انارکی افزود‌: اگر منابع آن پیش‌بینی شود از این موضوع استقبال خواهیم کرد‌.

رحیمی‌انارکی تصریح کرد‌: این دستاورد در شرایطی در بانک مسکن رقم خورده است که این بانک نه در سال گذشته و نه در سال‌جاری هرگز وارد مسابقه مخرب افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی بیش از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار نشد‌.

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی در نشستی خبری با اشاره به اینکه در هیات‌مدیره بانک مسکن مصوب شد سود تسهیلات از محل اوراق حق‌تقدم در بافت فرسوده ۵/۱ درصد کاهش یابد، گفت‌: ‌نرخ سود اوراق مسکن در حال حاضر ۵/۱۷ درصد است که با پیشنهاد بانک مسکن به بانک مرکزی نرخ سود این اوراق از این هفته ۵/۱ درصد کاهش یافت‌.

رحیمی‌انارکی در پاسخ به این سوال که پرسید تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مسکن در مسکن مهر در چه مرحله‌ای است اظهار داشت‌: این موضوع در حال حاضر در کمیسیون اقتصاد مطرح شده و قرار است این تحقیق و تفحص در اختیار کمیسیون عمران مجلس قرار گیرد‌.

رحیمی‌انارکی در پاسخ به یک پرسش درباره ورشکستگی صندوق پس‌انداز مسکن یکم گفت‌: این موضوع صحت ندارد و منابع و مصارف صندوق همچنان از تعادل لازم برخوردار است اما با توجه به استقبال خانه‌اولی‌ها از سپرده‌گذاری در این صندوق که بیش از گنجایش صندوق به لحاظ پرداخت سالانه است، پیشنهاد داده‌ایم از محل صندوق توسعه ملی منابع کمکی به شکل ریالی در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری شود‌.

کاهش اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی فعلا مقدور نیست

رحیمی‌انارکی اظهار داشت‌: از ابتدای سال‌جاری تا ۱۲ بهمن ۱۴۶ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن توسط بانک پرداخت شد و تا پایان سال این عدد به ۱۷۰ هزار فقره می‌رسد‌. تعداد تسهیلات خرید مسکن پرداختی در سال‌جاری ۳۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می‌دهد‌. همچنین به لحاظ مبلغ تسهیلات پرداختی خرید مسکن نیز رشد ۵۵ درصدی در سال‌جاری اتفاق افتاده است‌. وی گفت‌: بانک مسکن در مدت مشابه مورد گزارش، ۶۲ هزار فقره تسهیلات ساخت نیز پرداخت کرده است‌. بانک مسکن از ابتدای امسال تا پایان ۱۲ بهمن، در مجموع ۴۱۰ هزار فقره انواع تسهیلات مسکن (ساخت، خرید و تعمیرات) پرداخت کرده است‌.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این پیشنهاد باید به تصویب شورای پول و اعتبار برسد یا خیر، گفت‌: ‌کمیته اعتباری بانک مرکزی می‌تواند این تصمیم را تا آخر این هفته به ما اعلام کند و ما نرخ را از همین امروز اعمال کنیم اما منتظر مجوز بانک مجوز بانک مرکزی هستیم‌. رحیمی‌انارکی ادامه داد‌: با این مصوبه هیات‌مدیره بانک مسکن، مدت بازپرداخت تسهیلات از ۱۲ به ۱۵ سال افزایش خواهد یافت بنابراین با این افزایش مدت بازپرداخت میزان اقساط نیز حدود ۱۰۰ هزار تومان کاهش می‌یابد‌.

تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مسکن در مسکن مهر

مدیرعامل بانک مسکن در ادامه در مورد تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مسکن در مسکن مهر گفت‌: منابع حاصل از بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر از سوی تسهیلات‌گیرندگان تا سال ۱۴۰۵ تعیین تکلیف شده است به این معنا که از محل پرداخت اقساط به بانک مسکن منابع لازم برای افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن مهر به ۴۰ میلیون تومان و همچنین منابع لازم برای تعادل‌بخشی به منابع و مصارف صندوق یکم قرار است تامین شود‌.

مدیرعامل بانک مسکن درباره عملکرد صندوق پس‌انداز مسکن یکم نیز گفت‌: تاکنون ۳۶۳ هزار فقره افتتاح حساب در این صندوق انجام شده که ۲۹۱ فقره آن حساب زنده و فعال است‌. در صندوق پس‌انداز مسکن یکم، مانده سپرده‌ها تاکنون ۶ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که تاکنون ۳۴ هزار و ۳۰۰ فقره تسهیلات خرید مسکن از این صندوق پرداخت شده است که ۱۰ هزار فقره آن به زوجین داده شده است‌.

مدیرعامل بانک مسکن درباره سیاست مالی بانک در مواجهه با بخش مسکن گفت‌: سال گذشته سیاست تقویت بخش عرضه را در دستور کار قرار دادیم که نتیجه آن پرداخت ۱۴۰ هزار فقره تسهیلات ساخت به فعالان ساختمانی بود‌. اما امسال عمده تسهیلات پرداختی در حوزه خرید مسکن با اولویت زوجین، خانه‌اولی‌ها و ساکنان بافت فرسوده و همچنین ایجاد فرصت برای استفاده از سبد متنوع تسهیلات بانک مسکن بود‌.

ورشکستگی صندوق پس‌انداز مسکن یکم صحت ندارد

وی از افزایش سه درصدی حجم پرداخت تسهیلات نقد در بخش مسکن و ساختمان طی سال‌جاری خبر داد و گفت‌: بانک مسکن از ابتدای سال‌جاری تا ۱۲ بهمن رقمی معادل ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان انواع تسهیلات مسکن به متقاضیان ساخت و خرید و تعمیر خانه پرداخت کرده است‌.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *