خبرگزاری فارس: وبگاه «بورگن مگزین» در مطلبی با استناد به آمار سازمان ملل متحد به وجود «نابرابری و فقر» در کشورهای آمریکای شمالی چون مکزیک، آمریکا و کانادا اشاره کرده و نوشته است که ۹۸ میلیون نفر در آمریکای شمالی در فقر زندگی می‌کنند و علل احتمالی این مسئله دستمزدهای پایین، نابرابری کارگری و شکاف در حال گسترش بین فقرا و ثروتمندان است
بر این اساس، در حال حاضر دستکم ۱۲.۷ درصد جمعیت آمریکا برابر با ۴۰ میلیون نفر در فقر زندگی می‌کنند. در کانادا این میزان هفت و نیم درصد برابر با ۴.۹ میلیون نفر است و تقریبا نیمی از اهالی مکزیک معادل ۵۳.۳ میلیون نفر هم چنین شرایطی را دارند.

گاردین نوشت: «بی‌خانمانی در آمریکا برای نخستین بار از دوره رکود اقتصادی اواخر دهه دو هزار به این سو افزایش یافته به طوری‌که حدود ۷۵۰۰ نفر بی‌خانمان تنها در سال گذشته در سان فرانسیسکو شمارش شدند. از این عده دو سوم از شرایط بد بهداشتی و پزشکی چون آسیب‌های مغزی و آلودگی به ویروس اچ آی وی رنج می‌برند.»

 همچنین، بر اساس گزارش موسسه «سیاست اقتصادی» نیمی از مشاغل در این کشور پرداخت سالیانه کمتر از ۳۴ هزار دلار در سال دارند، که این رقم از حداقل دستمزد در نظر گرفته شده برای کارگران یک چهارم کمتر است.

به نوشته روزنامه انگلیسی «گاردین» فرحا در بازدید غیر رسمی از شهر سانفرانسیسکو که به دعوت فرهیختگان و طرفداران حقوق بشر صورت گرفت، با مشاهده اوضاع اسفناک بی‌خانمان‌های این شهر و بیان نگرانی بسیار شدید از این مسئله گفت: «وضعیت در این کشور ثروتمند غیرقابل پذیرش است.»

«فیلیپ آلستون» نماینده سازمان ملل متحد در بررسی سال ۲۰۱۷ خود از  آمریکا نوشته این کشور یکی از ثروتمندترین، قدرتمندترین و خلاق‌ترین کشورها در زمینه فناوری است، اما هیچکدام این موارد موجب خروج چهل میلیون نفر از فقر و بهبود اوضاع نشده‌اند.

این وبگاه با اشاره به وضعیت آمریکا از این حیث و شدت پایین‌تر آن با دیگر کشورهای منطقه نوشت: بر اساس گزارش جولای سال ۲۰۱۶ اداره آمار آمریکا، این کشور جمعیتی برابر با ۳۲۵،۷۱۹،۱۷۸ نفر دارد و درآمد متوسط خانوار ۵۵،۳۲۲، و درآمد سرانه سالانه ۲۹،۸۲۹ دلار است.

خبرگزاری فارس: وبگاه «بورگن مگزین» در مطلبی با استناد به آمار سازمان ملل متحد به وجود «نابرابری و فقر» در کشورهای آمریکای شمالی چون مکزیک، آمریکا و کانادا اشاره کرده و نوشته است که ۹۸ میلیون نفر در آمریکای شمالی در فقر زندگی می‌کنند و علل احتمالی این مسئله دستمزدهای پایین، نابرابری کارگری و شکاف در حال گسترش بین فقرا و ثروتمندان است.
چندی قبل نیز «لیلانی فرحا» حقوقدان ۴۹ ساله کانادایی و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در سفری به آمریکا از موج بی‌خانمان‌ها در برخی ایالت‌های این کشور به‌ویژه کالیفرنیا خبر داد.

در حالی که بودجه نظامی آمریکا از مجموع بودجه نظامی عربستان، چین، روسیه، انگلیس، هند، فرانسه و ژاپن بیشتر است، این کشور با مشکل انبوه شهروندان زیر خط فقر دست و پنجه نرم می‌کند.

بر این اساس، در آمریکا تقریبا هیچ جای مناسب برای افراد با حداقل دستمزد وجود ندارد. در این کشور حدود هفت و نیم میلیون مسکن برای اجاره دهندگان بسیار کم درآمد نیاز است. در سانفرانسیسکو، نام بیش از هزار بی‌خانمان در فهرست استفاده از سرپناه موقت مشاهده می‌شود.

این وبگاه نوشت: آمریکا با استفاده از اعطای مزایای اجتماعی، کپن‌های غذای رایگان، اعتبار حاصل از مالیات بر درآمد تلاش کرده تا از بخشی از جمعیت این کشور را همچنان بالاتر از خط فقر نگه دارد. اگر این موارد ارائه نشود، جمعیت فقرا در این کشور تا دو برابر افزایش می‌یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *