تبلیغات

امکانات موجود در استان گیلان پاسخگوی نیازهای سالمندان نیست

زهرا محتشم امیری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در رشت اظهار داشت: جمعیت سالمندان 60 سال و بالاتر استان گیلان در حال افزایش بوده و بر اساس آخرین سرشماری کشوری سال 90، 11.8 درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 1405 جمعیت سالمندان گیلان به 16.6 درصد کل جمعیت استان برسد یعنی از هر 6 نفر یک نفر بالای 60 سال می‌شود.

معاون آموزشی و پژوهشی مرکز تحقیقات تروما جاده‌ای گیلان تصریح کرد: با وجود تلاش‌های انجام شده به نظر نمی‌رسد امکانات موجود در گیلان پاسخگوی نیازهای گسترده سالمندان از نظر بهداشتی و درمانی و رفاهی و اقتصادی و اجتماعی است.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های مورد نیاز در گیلان برای این موج سالمندی فراهم نشده است گفت: سالمندانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای همانند دیابت، فشارخون، پارکینسون یا آلزایمر بوده و چتر حمایتی خانواده یا سازمان‌های ذی‌ربط را نداشته و به تنهایی زندگی می‌کنند با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند که اگر فقر اقتصادی هم به آن اضافه شود شرایط بسیار سخت‌تر می‌شود.

محتشم امیری با اشاره به اینکه در طب خطر بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله قلبی و عروقی، سکته مغزی و سرطان‌ها با افزایش سن بالا می‌رود افزود: شناسایی زودرس عوامل خطر همچون فشار خون بالا و چربی خون بالا، کم تحرکی، چاقی، مصرف سیگار و کنترل مناسب آنها می‌توان از پیامدهای بعدی جلوگیری کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: سالمندی باعث تغییراتی در سیستم‌های مختلف بدن می‌شود که شخص را مستعد مخاطراتی همچون عدم تعادل ناشی از مشکلات داخلی سالمندی کرده که سبب زمین خوردن و معلولیت, بستری شدن و مرگ می‌شود و لازم است سالمندان جهت بررسی سیستم‌های مختلف بدن مورد معاینه پزشکی قرار گیرند.

وی با تاکید بر اینکه مراقبت افراد میانسال برای رسیدن به سالمندی سالم گام بسیار مهمی است اعلام کرد: برای داشتن سالمندان سالم سه عنصر خانواده، اجتماع و دولت نقش اساسی دارند و اگر نیازهای اولیه سالمندان برطرف شود بی‌تردید اضطراب دوره سالمندی هم کاهش می‌یابد.

محتشم امیری با بیان اینکه ترس از تنهایی و از دست دادن موقعیت اجتماعی، طرد شدن از جامعه و وابستگی به سایرین از عوامل مهم اضطراب دوره سالمندی به شمار می‌روند افزود: یکی از اولویت‌های مهم تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان بحث سالمندان و مسائل و مشکلات آنها است که تاکنون نیز چندین پروژه انجام شده و یا در حال انجام است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: با تشکیل دفتر سالمندان در وزارت بهداشت، فعالیت‌های گسترده‌ای در سطوح مختلف ارائه خدمات بهداشتی و درمانی تدوین شده و تحت عنوان "خدمات ادغام یافته سالمندان"  به همه دانشگاه‌ها ابلاغ شد و در مناطق روستایی به‌طور کامل به اجرا در آمد.

وی با اشاره به اینکه ارائه خدمات ادغام یافته سالمندان در مناطق شهری با مشکلات ساختاری روبه‌رو است افزود: مسئله مهم در مورد سالمندان, همکاری بین بخشی است که در سند ملی سالمندان کشور مصوب 1391 نیز به‌طور کامل به وظایف هر یک از دستگاه‌ها اشاره شده است.

محتشم امیری با بیان اینکه چند دارویی مشکل بزرگی برای سالمندان است اعلام کرد: آمارهای جهانی نشان می‌دهد که بیش از یک سوم داروهای دنیا توسط سالمندان مصرف شده و اکثریت آنها بیش از 3 قلم دارو مصرف می‌کنند و تداخلات دارویی در این افراد نسبت به سایر گروه‌های جامعه بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مطرح کرد: آموزش‌های لازم به فرد سالمند و خانواده و از همه مهم‌تر پزشکان و پیراپزشکان می‌تواند راه حل مشکل چند دارویی بوده و از تداخلات احتمالی دارویی در سالمندان بکاهد که این امر نیازمند اقدامات بیشتری در حوزه آموزش است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم زهرا محتشم امیری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، متخصص پزشکی اجتماعی و فلوشیپ سالمندان است که معاونت آموزشی و پژوهشی مرکز تحقیقات تروما جاده‌ای گیلان را برعهده دارد.

وی در هفدهمین جشنواره دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار امسال به‌عنوان پژوهشگر برتر علوم پزشکی گیلان مورد تقدیر قرار گرفت و  بر اساس نتایج اعلام شده از سوی موسسه بین المللی Thomson Reuters  در لیست یک درصد محققان جهانی قرار گرفت که مقالاتش دارای بالاترین میزان ارجاع در سال 2016 بود.

انتهای پیام/

درباره سایت

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار