تبلیغات

صادرات 12 هزار تن سیب زمینی از گلستان

کد خبر: 82383947 (5771867) | تاریخ خبر: 23/10/1395 | ساعت: 9:54|
'; $.ajax({ type: "Post", url: "/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend", data: "{data:'" + data + "', enterd: '" + enterd + "' , captcha:'" + captcha + "' }", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (msg) { if (msg.d == "") { //alert('با موفقیت ارسال شد'); ResultText.innerHTML = "

با موفقیت ارسال شد

"+ divbody; } else { alert(msg.d); ResultText.innerHTML = oldhtml; } ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent1_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode(); }, error: function () { ResultText.innerHTML = "error"; } }); } function ShowPopup(layer, obj) { $(".popup").colorbox({ width: "350px", inline: true, href: "#ResultText" }); //var objLayer = document.getElementById(layer); //doPopup(objLayer,obj) }

رمضان مقصودلو روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: این میزان محصول مازاد بر نیاز به مقصد کشورهای قزاقستان، ترکمنستان و افغانستان صادر شده است.
وی گفت: بیشترین صادرات مستقیم سیب زمینی از استان به مقصد کشور ترکمنستان است.
به گفته وی؛ سال قبل صادرات سیب زمینی تولیدی گلستان به کشورهای آسیای میانه در مجموع از طریق گمرکات استان و استان های همجوار 16 هزار تن بود.

*ظرفیت صادرات 30 هزار تن سیب زمینی از گلستان
وی گفت: گلستان ظرفیت صادرات 30 هزار تن سیب زمینی تولیدی مازاد بر نیاز را به سایر کشورها از جمله آسیای میانه دارد.
مقصودلو افزود: در سال های اخیر برنامه ریزی های لازم از سوی مسئولان مرتبط برای افزایش میزان صادرات این محصول به کشورهای آسیانه میانه صورت گرفته است، اما استان ظرفیت صادرات بیش از این میزان را نیز دارد.
وی؛ ضعف در صنعت بسته بندی، بالا بودن کرایه حمل زمینی، کمبود واگن و کشتی و باز نبودن ال سی (زمینه بازگشت پول به کشور) را از جمله موانع سر راه افزایش صادرات سیب زمینی گلستان به کشورهای آسیای میانه برشمرد و خواستار تلاش بیشتر مسئولان برای رفع آن شد.
به گزارش ایرنا هر ساله حدود 6 تا 8هزار هکتار سیب زمینی در گلستان در دو فصل بهار و پائیز کشت می شود که به طور میانگین از هر هکتار بین 20 تا 25 تن محصول برداشت می شود.
افزون بر 4 هزار هکتار از اراضی گلستان در پائیز امسال به کشت سیب زمینی اختصاص دارد و برآورد برداشت محصول بیش از 110 هزار تن است.
گلستان واقع در شمال ایران با ترکمنستان همسایه است و از طریق ریلی علاوه بر این کشور با قزاقستان و نیز از طریق دریای خزر با کشورهای آسیایی میانه و روسیه ارتباط دارد.
اینچه برون تنها گمرک زمینی و ریلی گلستان است که در شرق استان و در فاصله 80 کیلومتری شمال مرکز شهرستان 325هزار نفری گنبدکاووس قرار دارد.
گلستان با یک میلیون و900 هزار نفر جمعیت دارای افزون بر 650 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است و با تولید سالانه بیش از چهار میلیون تن انواع محصول از قطب های کشاورزی کشور محسوب می شود.
6204/1648
خبرنگار: علی اصغر تیموریان ** انتشار : پری سالارنیا

انتهای پیام /*

درباره سایت

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار